Norweski system zasiłków dla bezrobotnych i bezrobocie

zasilki

Zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii ma na celu częściowo zrekompensować utratę dochodów, z którą ma do czynienia osoba, gdy traci pracę. Żeby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, musisz najpierw zarejestrować się w systemie NAV (www.nav.no).

Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych?

Główne wymogi kwalifikujące do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych w Norwegii są następujące:

  • Czas pracy musi być zmniejszony co najmniej o 50%.
  • Pracownik musiał otrzymywać minimalny dochód z pracy zarobkowej nie mniejszy niż 1,5 kwoty podstawowej państwowego ubezpieczenia w ciągu poprzednich dwunastu miesięcy.
  • Kandydat musi być zarejestrowany jako osoba poszukująca pracy oraz składać sprawozdania ze swojej pracy co 14 dni.
  • Osoba musi być mieszkańcem Norwegii.

Kiedy mogę ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych?

Wniosek o zasiłek dla bezrobotnych najwcześniej można złożyć tydzień przed dniem, w którym traci się pracę. W wypadku, jeżeli wniosek zostanie złożony za wcześnie, może on zostać odrzucony…

Wniosek o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych można złożyć w postaci elektronicznej, wybierając sekcję „Ditt NAV“. Po zarejestrowaniu się jako osoba poszukująca pracy, wysokość zasiłku dla bezrobotnych zależy od daty rejestracji, jeżeli wszystkie dokumenty dotyczące zasiłku dla bezrobotnych zostały złożone w ciągu czterech tygodni. Zazwyczaj oznacza to, że na dostarczenie do NAV wszystkich dokumentów ma się cztery tygodnie, nie tracąc pieniędzy. Jeśli potrzebujecie więcej niż cztery tygodnie, musicie skontaktować się z NAV. Przy ubieganiu się o zasiłki dla bezrobotnych warto wiedzieć, że nie są one wypłacane za pierwsze trzy dni. Te dni są nazywane dniami oczekiwania. Jeśli straciliście pracę z powodu własnej winy, której nie da się usprawiedliwić, okres oczekiwania wydłuża się do 12 tygodni. Rozpoczyna się on w dniu złożenia wniosku o zasiłek dla bezrobotnych. Oznacza to, że wniosek powinien być złożony od pierwszego dnia bezrobocia. Jeśli otrzymaliście wypłatę od byłego pracodawcy, ogólna zasada jest taka, że ​​nie macie prawa do zasiłku dla bezrobotnych aż do okresu wygaśnięcia wypłaty otrzymanej w związku z odprawą. Formularz o statusie pracy NAV pozwala podać informację, czy chcecie zostać zarejestrowani jako poszukująca pracy, czy pracowaliście, a jeśli tak, to ile godzin pracowaliście w ciągu ostatnich 14 dni. Ponadto, w formularzu należy w odpowiednich polach wskazać choroby, wakacje, szkolenia oraz podać inne informacje. Składając wniosek po terminie, zasiłki dla bezrobotnych mogą być zmniejszone. Dostarczenie nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji może mieć wpływ na dalsze ubieganie się o zasiłek – osoba może być zobowiązana do zwrotu kwoty uzyskanej w wyniku błędu, co więcej, może za to być ukazana. 

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych jest obliczany na podstawie dochodów uzyskanych na podstawie wszystkich krajowych składek ubezpieczeniowych otrzymanych w ubiegłym roku (lub w ciągu  ostatnich trzech lat przed złożeniem wniosku o zasiłek dla bezrobotnych). Zasiłek dla bezrobotnych jest równy około 62, 4% wysokości otrzymywanych dochodów.

Przy obliczaniu zasiłku dla bezrobotnych uwzględnia się:

  • otrzymywane zasiłki chorobowe
  • zasiłki opiekuńcze
  • renty szkoleniowe
  • zasiłki ciążowe
  • zasiłki macierzyńskie, rodzicielskie wypłacane z okazji urodzenia lub adoptowania dziecka

Jeśli opiekujecie się dziećmi poniżej 18. roku życia, dostaniecie wypłatę na każde dodatkowe dziecko, wynoszącą 17 NOK za pięć dni w tygodniu. Ponadto, można ubiegać się o zasiłek ojcowski, jeśli dzieci mieszkają w innym kraju skandynawskim lub w kraju EEE. Jeżeli oboje rodzice otrzymują zasiłek dla bezrobotnych, tę wypłatę dostanie tylko jedno z rodziców. Jeśli otrzymujecie również renty lub inne zasiłki z NAV, wasze zasiłki dla bezrobotnych mogą być zmniejszone. Po otrzymaniu oferty pracy w innym mieście lub powiecie, można ubiegać się o wsparcie finansowe z tytułu wyjazdów do pracy lub przeprowadzki.

mojnorweski

 

Norweski system zasiłków dla bezrobotnych i bezrobocie

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>