Możliwości rozwoju biznesu w Norwegii. Jak odnieść sukces?

cruise-542962_12801-1

Budowanie biznesu w Norwegii jest bezpieczne i stosunkowo proste.  Według ostatnich danych Międzynarodowej Organizacji Finansowej (IFC) oraz Banku Światowego Norwegia zajmuje siódme miejsce na świecie pod względem warunków sprzyjających tworzeniu biznesu ( w porównaniu z 189 krajami). Ponadto, większość społeczeństwa norweskiego mówi po angielsku, co też sprzyja stworzeniu korzystnych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości.

Znaczenie i możliwości rozwoju współpracy gospodarczej

Norwegia może pochwalić się dobrze rozwiniętym prawem własności intelektualnej.   Co ciekawe, norweska kultura biznesowa oparta jest na wartościach  skandynawskich.  Jednym  z głównych celi w środowisku biznesowym – równouprawnienie. Właśnie z tego powodu organizacje biznesowe Norwegii unikają struktury hierarchicznej i preferują strukturę liniową oraz komunikację nieformalną. Norwegowie nie udzielają tyle uwagi zajmowanym pozycjom władzy, które są bardzo podkreślane i wywyższane w krajach zachodnich. Przede wszystkim najbardziej ceniona jest  współpraca. W Norwegii niezwykłym zjawiskiem jest rozdawanie rozkazów jednej osoby.  Osoba liderująca zajmuje pozycję doradcy.  Szef współpracowników angażuje ich do procesu  podjęcia decyzji i konsultuje się z nimi jak równy z równymi.  Współpraca pomiędzy pracodawcą a pracownikiem w Norwegii jest bardzo ważna.

Współpraca w biznesie rozwija się powoli.  Jeżeli sojusznik biznesowy trzyma się terminów, ma profesjonalne podejście do rozwoju biznesu – wkrótce taka współpraca zapewnia stabilne i długoterminowe partnerstwo biznesowe.   Norwegowie szanują biznesmenów, którzy są pewni siebie oraz są dobrymi oratorami.  Ponadto, norwescy biznesmeni doskonale umieją zaplanować swój czas, a rozwijając biznes  wystarcza dla nich współpracy zdalnej.   W biznesie komunikują otwarcie, a ich argumenty są zawsze oparte na konkretnych faktach. Ponadto nie lubią pośpiechu i nie są emocjonalnymi oratorami, a język ciała jest subtelny.

Mimo, że współpraca pomiędzy pracodawcą a pracownikiem w Norwegii jest bardzo ważna, jednak pracownik musi wziąć odpowiedzialność za swoje obowiązki i pokazać inicjatywę.  W społeczeństwie ważne jest zaufanie.  Z tego powodu siła pracy w Norwegii jest skuteczna, kompetentna i zmotywowana.

 

5proc

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>