Kolorowe miasto deszczu – Bergen

Bergen

Dzisiaj opowiemy o kolorowym mieście deszczu – Bergen. Pierwsza ciekawostka to fakt, że mieszkańcy tego miasta wymawiają literkę „r” nieco inaczej niż w innych miastach. Norwegowie nazywają ten dźwięk skarre r. Często słyszany jest i w innych miejscowościach zachodniej Norwegii. Między innymi właśnie tu, w Bergen, Norwegowie dzielą rzeczowniki nie na trzy rodzaje, a tylko na dwa – męski i żeński. Dzisiaj nie mówmy jednak o gramatyce, a jedynie o samym Bergen.

To drugie pod względem wielkości miasto w Norwegii położone na zachodzie kraju. Miasto nie jest duże, gdyż żyje tutaj zaledwie ok. 250 000 mieszkańców, lecz miejscowość ta ma bardzo bogatą historię. Bergen jest otoczone i oddzielone od innych miejscowości siedmioma wysokimi górami. Możliwe, że jest to jedną z przyczyn, dla których mieszkańcy tego miasta tak odważnie twierdzą, iż Bergen to osobne państwo w państwie.

Bergen zostało założone w 1070 r. przez Olafa III i aż do 1299 r. było stolicą Norwegii. Miasto leży nad Beffen, zatoką Morza Północnego. Z tego względu jest ważnym centrum komunikacyjnym. Znajduje się tutaj czynny port rybacki, handlowy i pasażerski oraz międzynarodowe lotnisko, a ze stolicą Bergen połączone jest tunelem.

Bergen leży na wybrzeżu zatoki, a od otwartego morza miasto dzieli je tylko kilka dużych wysp. Chociaż miasto leży głęboko na północy, ciepły prąd Golfsztrom znacznie łagodzi surowy klimat nordycki. Jednej rzeczy turyści przybywający do Bergen mogą być pewni – deszczu.

Chmury prawie nieustannie przykrywają szczyty gór otaczających Bergen. Mieszkańcy miasta żartują, że pada u nich przez 300 dni w roku i prawie mają rację. Deszcz tutaj pada średnio przez około 213 dni w roku. Niech nie odstraszy was inny fakt, a mianowicie że w 2007 r. 21 stycznia zanotowano, że deszcz padał 84 dni z rzędu. Porównajmy ten zapis z poprzednim rekordem opadów, który został odnotowany w 1975 r., a było to 59 dni deszczu bez przerwy. Mieszkańcy miasta przyzwyczaili się już do zmiennej pogody i prawie nikt nie nosi tu ze sobą parasola. Tutaj możecie usłyszeć słynne norweskie przysłowie: „Nie ma złej pogody, jest tylko źle dopasowane ubranie”.

Mieszkańcy Bergen ciągle chodzą w kolorowych gumowych butach i wodoodpornych płaszczach. Dni słoneczne są tu rzadkością, więc wszyscy bardzo nimi się cieszą i wykorzystują każdą możliwość bycia na słońcu. Mimo to Bergen jest najcieplejszym miastem w Norwegii :)) Trudno uwierzyć, prawda?

Bergen to miasto wciśnięte między górami i morzem, dlatego wiele domów „wisi” na zboczu gór. Wieczorem, kiedy już zapada zmierzch, zbocza górskie błyszczą od kolorowych świateł – to niepowtarzalny widok.

Miasto słynie ze swojej drewnianej starówki, nazywanej Bryggen, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kiedyś w Bryggen dominowali słynni kupcy Hanzy. Dzisiaj starówka składa się z 62 budynków, między którymi można spacerować długimi labiryntami wąskich ulic.

Duża część bruku jest drewniana. Pomieszczenia w budynkach najczęściej są przystosowane do potrzeb turystów. A w weekendy cała zatoka bywa wypełniona przeróżnymi statkami.

Tutaj zobaczycie też słynny na całym świecie targ rybny Fisketorget czynny od 1276 r. Na targu stoły uginają się od świeżych i solonych ryb i innych dóbr morskich: łososi, krewetek, krabów, homarów… Na tym samym targu znajdziemy też wyroby proponowane przez rolników, od serów do najpyszniejszych wypieków.

Z centrum miasta nowoczesną koleją linową można dostać się aż na sam szczyt góry Fløyen, położony na wysokości 320 m n.p.m. Otwiera się stąd wspaniały widok na miasto. Bardziej wytrwałe osoby często postanawiają pokonać górę pieszo, aby zobaczyć ten zapierający dech widok.

Trochę dalej znajduje się jeszcze jedna góra – Ulriken, na którą także możecie wjechać koleją linową, a do podnóża góry można dojechać wesołym, kolorowym autobusem turystycznym. Mając sporo wolnego czasu, lepiej jest iść tam pieszo, ponieważ trasa jest bardzo widokowa.

Mówi się, że najpiękniejszy i najbardziej barwny zachód słońca można zobaczyć właśnie z jednej z siedmiu gór Bergen.

Lekcje języka norweskiego

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>