Jesienne festiwale i imprezy w Norwegii

music

Co roku we wrześniu, październiku i listopadzie w Norwegii odbywa się mnóstwo festiwali i imprez, na które warto się udać.

Jesienna wystawa sztuki (Høstutstillingen)

Ta jesienna wystawa, odbywająca się w Oslo, jest organizowana od 1882 roku. Jest to największa wystawa sztuki współczesnej, gromadząca co roku pod jednym dachem dziesiątki artystów oraz zwiedzających. Prace znanych norweskich artystów, obejmujące malarstwo, rzeźbiarstwo, instalacje artystyczne (sztukę wizualną) są tu eksponowane obok sztuk początkujących artystów z nadzieją, że młodzi zasłyną. Większość wystawianych sztuk jest sprzedawana. Jesienna wystawa sztuki w bieżącym roku odbywa się 12-18 października.

Festiwal Ultima

Największy odbywający się w krajach skandynawskich festiwal muzyki współczesnej organizowany jest w Oslo i trwa 10 dni. Koncerty, seminaria, żywa muzyka, improwizacje i różne wystąpienia organizowane w różnych miejscach stolicy. Festiwal odbył się 10-19 września.

Festiwal komedii w Oslo

Nie masz nastroju?Ten festiwal na pewno go poprawi. Większość imprez odbywa się w języku angielskim, a na poprzednich festiwalach tu już wystąpili Romesh Ranganathan, Stephen Merchant, Kevin Bridges i mnóstwo innych popularnych norweskich oraz zagranicznych komików. Termin tegorocznego festiwalu jeszcze nie został ustalony.

Festiwal jazzu Døla

Mały, nieroszczeniowy festiwal muzyczny, który już ponad 30 lat przyciąga miejscowych wykonawców muzyki jazzowej oraz jej fanów. Dla młodych skandynawskich artystów to doskonała szansa na przedstawienie swoich utworów dla szerszego grona publiczności. Koncerty i kilka bezpłatnych imprez odbywają się w różnych dzielnicach miasta. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 15-18 października w Lilehamer.

Festiwal muzyki światowej w Oslo

Festiwal muzyki światowej każdej jesieni trwa ponad 6 dni. Jest to festiwal o wysokiej wartości artystycznej, który ma na celu zgromadzenie szerokiego grona miłośników muzyki. W różnych miejscach w Oslo koncertuje około 300 muzykantów z całego świata. W tym roku festiwal odbędzie się 27.10-01.11.

Festiwal Rakfisk

Festiwal jest poświęcony szczególnej norweskiej potrawie – rakfisk, która dosłownie oznacza suszoną rybę, najczęściej pstrąga, która jest solony i marynowana w wodzie mineralnej, poddawana fermentacji od dwóch do trzech miesięcy. W Norwegii co roku spożywa się około 500 ton tych ryb.  Znajdujący się w Norwegii Fagernes jest uznawany za ojczyznę rakfisk, a festiwal co roku gromadzi tysiące entuzjastów. W tym roku odbywa się on w dniach 5-7 listopada.

Festiwal animacji Fredrikstad

Ten najstarszy festiwal animacji w krajach północnych i bałtyckich jest ważną platformą, pozwalającą zaprezentować się animatorom z całej Skandynawii. Na trwający pięć dni festiwal składają się przeglądy animacji, dyskusje, seminaria oraz eventy dla dzieci, z których większość jest bezpłatna. W tym roku festiwal odbędzie się 12-15 listopada w Fredrikstad.

5proc

 

Jesienne festiwale i imprezy w Norwegii

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>