Jak skutecznie uczyć się języków obcych?
Warto uczyć się języków obcych z różnych powodów. Niektórzy ludzie uczą się języków obcych, ze względu na ciągłe podróże, dla innych to pomaga znaleźć żądaną pracę, inni chcą poznać różne kultury, a jeszcze inni wolą oglądać filmy i czytać książki w oryginale. Wszakże nawet Nelson Mandela trafnie zauważył, że „po prostu rozmawiając z kimś w jego języku, jesteś w stanie dotrzeć do jego serca.”.
Codzienna praktyka
Szwedzki psycholog K. Anders Ericsson, napisał 900-stronicową książkę akademicką ” Cambridge Handbook of Expertise and Performance Expert”, w której rozważał jak wiele czasu i wysiłku potrzeba, aby osiągnąć ambitne cele profesjonalizmu w takiej dziedzinie jak uczenie się języka obcego. Według autora „ten który mieszka w jaskini, nie jest geologiem”, dlatego nie wystarczy być w określonym środowisku językowym i oczekiwać, że w sposób naturalny nauczymy się języka obcego. Przede wszystkim najważniejsza jest samodzielna nauka – codziennie co najmniej dwie godziny trzeba poświęcić nauce języka. Przecież dwie godziny dziennie jest około 700 godzin rocznie i około 7000 godzin w ciągu dziesięciu lat, które, według K. Anders Ericsson, gwarantują sukces dla tej osoby, która uczy się języka.
Ucząc się języka obcego zaleca się codziennie rozwijać swoje najsłabsze umiejętności, a nie ponownie powtarzać i wykonywać to co i tak dobrze się udaje. Ponadto Ci, którzy uczą się języka obcego muszą pamiętać, że łatwiej jest zapamiętać krótkie, rozdzielone informacje, które można połączyć w znaczącą całość, lecz nie długie teksty lub chaotyczne słowa, które nie posiadają żadnych skojarzeń znaczeniowych. Przecież łatwiej jest zapamiętać 10 krótkich opowiadań, z których każde składa się z 100 słów niż tysiąc słów z jednej długiej historii. Łatwiej zapamiętuje się fragmentaryczne informacje powiązane już z istniejącą wiedzą.
Style uczenia się
Przed rozpoczęciem nauki języka obcego, ważne jest ustalić swój styl uczenia się i jakie środki pomogą łatwiej osiągnąć cel. Oto 3 podstawowe style uczenia się oraz metody nauki:
- Wzrokowcom zaleca się robić notatki nowych słów i zwrotów. Osoby, które uczą się wzrokowo wolą myśleć obrazami, niż słowami.
- Słuchowcy uczą się najlepiej wtedy, gdy słyszą informacje. Uczą się nie tylko słuchając, ale i mówiąc lub czytając na głos.
- Kinestetycy uczą się najskuteczniej poprzez wykonywanie czynności, które pozwalają „poczuć” język.
Znając swój styl uczenia się można przyspieszyć naukę języka lub przynajmniej cieszyć się z samego procesu uczenia się. Ponadto ważne jest, aby pamiętać, że nauka języka może być świetną zabawą, więc jest zalecane, tak często jak to możliwe, oglądać filmy, które pomogą w nauce języka obcego, czytać zagraniczne gazety i książki, słuchać muzyki i audycji radiowych w językach obcych i znaleźć przyjaciół, których język ojczysty jest ten, którego chce się uczyć.
Jak skutecznie uczyć się języków obcych?
Zostaw komentarz