Jak przetrwać norweską zimę?

jump-696x398

Wiele osób po przybyciu do Norwegii zadaje sobie to pytanie. Jednak tylko od naszej postawy zależy, ile możliwości wykorzystania zalet zimy jesteśmy w stanie zauważyć. Przedstawiamy kilka porad na umilenie długich zimowych wieczorów.

Rozrywka na świeżym powietrzu

Zazwyczaj uważa się, że zimą należy przebywać jak najdłużej w ciepłych, zamkniętych pomieszczeniach. Jednak tam, gdzie zima trwa przez pół roku, taka perspektywa wcale nie zachwyca. Norwegowie umieją cieszyć się z bycia tu i teraz. Zimą, każdego dnia, nie zważając na pogodę, wychodzą na narty. Nawet dzieci w przedszkolach są ubierane ciepło, aby mogły bawić się na świeżym powietrzu w każdą pogodę. Wielu przybyszy już nie dziwi fakt, że nawet noworodków Norwegowie ciepło okrywają i zostawiają na poobiednią drzemkę również na świeżym powietrzu. Norwegowie wierzą, że zimowe powietrze jest rześkie, czyste i zdrowe!

Radość z ruchu

Tak wiele można robić w Norwegii zimą: jeździć na nartach czy sankach, zjeżdżać na snowboardzie itd. Możliwe sposoby na aktywne spędzenie czasu nie koniecznie ograniczają się do sportów. Norwegowie lubią biblioteki, kawiarnie, teatr – każde wyjście z domu wprawia ich w dobry nastrój. Słyszymy często, że Norwegowie rodzą się z nartami. Ciekawym jest też fakt, iż angielskie słówko „ski“, oznaczające jazdę na nartach, pochodzi od słowa „skíð“, które w języku starożytnych Skandynawów oznaczało rozłamane drewno.

hotchocolate-1

Gra świateł

Zimą Norwegia jest pełna świateł. Wszyscy w domu zapalają świece, gdyż dzięki nim w domu staje się bardziej przytulnie (norw. koselig). Świąteczne światełka i lampki zdobią miasta Norwegii aż do połowy stycznia. Zimą można też podziwiać „niebieską godzinę“ – magiczną grę świateł zorzy polarnej na niebie po zachodzie słońca. Tylko dzięki ciemnym i długim zimowym nocom możemy obserwować przepiękną zorzę polarną. Może się wydawać, iż jej światła i kolory zmieniają się, tańcząc w takt niesłyszalnej muzyki. Światełka pojawiają się w jednym miejscu, migoczą na całym niebie, po czym znikają, by znów pojawić się w innym miejscu. Norwegowie nie nudzą się zimą, gdyż umieją cieszyć się z zimowych przyjemności i rozrywek. Miła kolacja z przyjaciółmi przy świecach, gorąca czekolada (norw. varmsjokolade), pomagająca odzyskać siły po intensywnym wypadzie w góry, weekend, spędzony w górskiej chatce – wszystko to sprawia, że Norwegowie cieszą się z zimy.

Wędkarstwo

Zgadza się, to prawda – zimą Norwegowie wybierają się na ryby. I chociaż jest zimno, czerpią z tego przyjemność. Łowienie ryb w fiordach norweskich to zazwyczaj produktywne zajęcie przez cały rok. W okresie zimowym liczba rybaków się zmniejsza, dlatego w tym czasie można złapać naprawdę imponującą zdobycz.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>