Głęboko zakorzenione tradycje narciarstwa w Norwegii

narciarstwo _w_Norwegii

Aż 70 proc. powierzchni Norwegii stanowią góry, a to oznacza przede wszystkim sporo przygód! Narciarstwo w Norwegii jest uznawane za głęboko zakorzenioną tradycję i ważny rytuał. Większość przybyłych do Norwegii gości jest uraczana historią o legendarnym Norwegu Sondre Norheim, który jako pierwszy na świecie wynalazł stosunkowo stabilne narty i jest zazwyczaj uznawany za wynalazcę współczesnych nart. Narciarstwo jednak sporo zmieniło się od XIX wieku. Dzisiaj Norwegowie mają z czego wybierać – nie tylko narty, ale też snowboardy i latawce zimowe.

Znaczenie tradycji i rytuałów

W położonych wysoko w górach ośrodkach narciarskich sezon narciarski trwa od jesieni do wiosny, a czasem nawet do lata. Chociaż tory do narciarstwa biegowego są w całym kraju, największe i popularniejsze z nich są położone w górach centralnej i wschodniej Norwegii. Jeśli jednak chcielibyście przeżyć prawdziwą tradycyjną norweską przygodę narciarską, powinniście zwrócić więcej uwagi nie na technikę narciarską czy poszukiwanie najbardziej odpowiedniego miejsca i czasu na narty, a skupić się na tradycjach narciarskich, których przestrzegają Norwegowie. Tradycje zimowych rozrywek są głęboko zakorzenione w kulturze norweskiej, dlatego rytuałów, związanych z narciarstwem jest tu tyle, co szlaków narciarskich. Wypróbujcie narciarstwo biegowe, jazdę na nartach po lesie, wypełnijcie plecaki świeżymi pomarańczami, zabierzcie termos z gorącą czekoladą czy napoje z czarnych porzeczek i nie zapomnijcie o norweskich zapakowanych obiadach (norw. matpakke). Przed wstaniem na narty poradźcie się u lokalnych mieszkańców, jaką czekoladę kupić. Norwedzy szybko uznają was za jednego ze swoich. A więc, dokąd powinniście się udać?

Alpy Lyngeńskie

Alpy Lyngeńskie znajdują się w północnej Norwegii, na wschód od Tromsø, za kołem polarnym. Tu znajduje się też Narodowy park dzikiej przyrody Lyngen, w którym, mimo zachwycających widoków na fiordy, nie ma wyciągów i mało turystów. Zimą noce są tu długie i ciemne, a latem słońce nie zachodzi przez 24 godziny.

• Średnia temperatura zimą: -5 °C w styczniu
• Wysokość: większość tras położona na wysokości max. 1200 metrów
• Teren: zazwyczaj przypomina Alpy, otwarte zbocza
• Nadaje się: dla wszystkich – od początkujących do zaawansowanych

narciarstwo _w_Norwegii2

Senja

Senja to druga pod względem wielkości wyspa Norwegii, w połowie drogi między Lofoten i Lyngen, za kołem polarnym. Chociaż wyspa jest położona nieco na ustroniu, jest tu dobrze rozbudowana sieć dróg, dzięki której dotarcie do ośrodków narciarskich nie sprawi trudności. Najlepszy czas na odpoczynek tutaj – od lutego do maja.

• Średnia temperatura zimą: -4 °C w styczniu
• Wysokość: zazwyczaj sięga do 800-1000 metrów
• Teren: zróżnicowany, nadaje się do wspinaczek
• Nadaje się: dla zaawansowanych i profesjonalnych narciarzy

Alpy Sunnmøre

Chociaż góry te znajdują się bardziej na południe od Alp Lofoten i Alp Lyngeńskich, są one wyższe, sięgają do 1700 metrów, a na nartach się tu zjeżdża bardziej w środkowej części wyspy (z dala od oceanu i powodowanego przez ocieplenia). Alpy Sunnmore są jednym z najbardziej klasycznych miejsc dla narciarzy. Zajmują 6 miejsce w dziesiątce najlepszych tras narciarskich w Norwegii na podstawie głosów Norweskiego stowarzyszenia przewodników górskich.

• Średnia temperatura w zimie: -3 °C w styczniu
• Wysokość: zazwyczaj do 1400-1600 metrów
• Teren: wysokie zbocza o zróżnicowanej spadzistości
• Nadaje się: dla wszystkich, od początkujących do profesjonalnych narciarzy

Lofoty

Lofoty to region o zapierających dech w piersiach fiordach, położony za kołem polarnym.

• Średnia temperatura w zimie: od -2 ° C do 0 °C, jednak warto być przygotowanym na -10 °C wysoko w górach
• Wysokość: zazwyczaj około 1000 metrów
• Teren: bardziej stromy niż w Alpach
• Nadaje się: dla średnio zaawansowanych i profesjonalnych narciarzy.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>