Dlaczego w Norwegii popularny jest wolontariat?

pomoc

Panuje przekonanie, że wolontariat w Norwegii jest tak samo popularny jak tańce w Ameryce Łacińskiej – to świetny sposób spędzania wolnego czasu i możliwość bycia aktywnym społecznie. Wolontariat jest szczególnym zjawiskiem społecznym, niezwykle powszechnym w Norwegii, w której tego typu działalność najczęściej nazywana jest „dugnad“. Ten norweski termin określa dobrowolne działania wykonywane wspólnie z innymi członkami społeczności. Ludzie gromadzą się, żeby przyczynić się do tworzenia społecznego dobrobytu.

Wiodący kraj świata 

Co ciekawe, tradycja realizowania społecznych celów w norweskiej wspólnocie była dość wyraźna już od dawna. W ostatnich stuleciach organizacje non-profit miały znaczący wpływ na rozwój polityczny i społeczny kraju, a wolontariat do dziś gra ważną rolę w życiu każdego Norwega. Organizacje non-profit, zwane też często organizacjami społecznymi, wśród norweskiego społeczeństwa doczekały się ogromnej uwagi. Twierdzi się, że wolontariat w Norwegii jest najbardziej rozpowszechniony w porównaniu z innymi krajami świata. Obecnie Norwegia liczy do 80, 000 organizacji non-profit. Ponadto, około 80% mieszkańców Norwegii działa w co najmniej jednej z tych organizacji oraz określa siebie jako aktywnych wolontariuszy. Norweski NVO zrzesza około 10 milionów wolontariuszy, z czego wynika, że ​​przeciętny Norweg jest członkiem co najmniej dwóch organizacji non-profit.

Możliwość nawiązania przydatnych kontaktów

Zazwyczaj wolontariusze wykonują określone prace podczas zawodów sportowych, przedsięwzięć religijnych, spotkań wspólnot mniejszościowych, współpracują z organizacjami dbającymi o dobrostan oraz solidarność dzieci i młodzieży, organizacjami związanymi z rynkiem pracy, na przykład działają w stowarzyszeniach oraz związkach zawodowych. Tak wysoki poziom zaangażowania społecznego i aktywnej działalności wolontariuszy są warte co roku około 100 mld koron norweskich. Co ciekawe, czasami Norwedzy nawet przybywają z innych miast lub biorą dni wolne, żeby działać jako wolontariusze w wydarzeniach wspólnotowych lub kulturalnych, takich jak festiwale muzyczne. Osoby biorące udział w tego typu festiwalach i imprezach mają okazję spotkać się i porozmawiać ze znanymi ludźmi, a to bardzo motywuje wolontariuszy. Wolontariat bez wątpienia pozwala na nawiązanie kontaktów zawodowych, można poznać podobnie myślące osoby, uczyć się języka norweskiego i zdobywać nowe umiejętności, które później mogą być wykorzystane w pracy zawodowej. Ponadto, jest to doskonała okazja do zdobycia doświadczeń lokalnych, co jest bardzo przydatne, szukając pracy w Norwegii.

mojnorweski

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>