Dlaczego Norwegia jest najlepszym krajem zostać matką?

macierzynstwo

Norwegia jest uważana za jedno z najlepszych miejsc na świecie dla matek do wychowywania dzieci. Tak głosi stowarzyszenie „Ratujcie dzieci”, które w tym roku po raz 16 opublikowało roczną analizę dobrobytu matek – „Indeks matki ” – uzyskaną poprzez porównanie zmiennych 179 krajów, dotyczących zdrowia matki, wykształcenia, poziomu dochodów oraz statusu społecznego kobiet.

Analiza kobiecego dobrobytu
„Ratujcie dzieci“ to niezależne stowarzyszenie zajmujące się pomocą dzieciom na całym świecie, a ocena dobrobytu matki jest przez nie przeprowadzana już 13 lat. Oceniając status społeczny matek, zwraca się uwagę na takie czynniki, jak ogólne zdrowie oraz dobrobyt matek i dzieci. Analizowane są dane dotyczące śmiertelności matek i niemowląt, zaangażowania kobiet w polityce i rządzie, uzyskanego dochodu, liczby urodzeń w obecności personelu medycznego i jakości żywienia dziecka podczas pierwszych 1000 dni. Ze względu na najniższą śmiertelność dzieci do piątego roku życia na świecie Norwegia plasuje się na drugim miejscu. Ponadto, szczodre wypłaty podczas urlopu macierzyńskiego, większa liczba kobiet z wykształceniem wyższym lub aktywnych działaczek politycznych oraz nowe programy pomocy materialnej rodzinom zwiększają liczbę szczęśliwych matek. Według tych wskaźników z „Indeksu matek” Norwegia w tym roku wyprzedziła Finlandię, zajmującą wiodącą pozycję w poprzednim roku. Kierownik stowarzyszenia „Ratujcie dzieci” Carolyn Miles powiedziała, że gospodarczy dobrobyt kraju nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na poziom szczęścia matek, ale również ważne są sprawnie działające ustawy tego kraju.

Szybka integracja z rynkiem pracy
Norwegia jest bogatym krajem, obficie inwestuje w dobrobyt matek i dzieci, który jest uważany za ważny priorytet w ogólnej polityce krajowej. W Norwegii kobietom jest przyznawany dziesięciomiesięczny urlop macierzyński, podczas którego otrzymują 100 proc. wypłaty zarobkowej lub mogą wybrać urlop macierzyński trwający 12 miesięcy, podczas którego będą otrzymywać 80 proc. wypłaty zarobkowej. Każdy z rodziców może wziąć urlop „macierzyński” – niekoniecznie matka. Sprzątanie po domu jest tu obowiązkiem obojga, mężczyźni zwykle pomagają gotować kolację lub odbierają dzieci z przedszkola. Porównując dochody norweskich kobiet i norweskich mężczyzn, między nimi zauważono najmniejszą różnicę na świecie. Pracującym matkom w Norwegii jest zapewniony przychylny system opieki nad dzieckiem, zachęcający szybciej i sprawniej powrócić do pracy. Dla dzieci w wieku przedszkolnym są oferowane aktywne zajęcia, dbanie o ich socjalizację i odpowiednie przygotowanie do szkoły. Kobiety tutaj bardzo produktywnie przyczyniają się do rozwoju gospodarczego, dlatego celem kraju jest stworzenie korzystnych warunków do godzenia obowiązków zawodowych oraz domowych.

Lekcje języka norweskiego

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>