Dlaczego dla Norwegów ogromne znaczenie ma komfort?

night-1374501_1920

Mieszkając w Norwegii, koniecznie należy zrozumieć, co to jest „koselig“ i jak bardzo to jest ważne dla lokalnych mieszkańców. Norweskie określenie „koselig“ większość zazwyczaj tłumaczy dosłownie jako „komfort, przytulność, wygodę“, ale takie tłumaczenie nie mieści w sobie wszystkiego, co związane jest z „koselig“. Pojęcie to jest trudne do przetłumaczenia i wyjaśnienia tym, którzy nie mieszkają w Norwegii, a i w ogóle „koselig“ może (i musi) być cokolwiek: dom, rozmowa, kolacja lub przyjęcie.

„Koselig“ określa przedmiot, osobę lub atmosferę, pozwalając odczuć wewnętrzne ciepło, kiedy wszystko jest proste i wygodne. Po zapytaniu Norwegów, co znaczy „koselig“, uświadomicie sobie, że to słowo jest nie tylko trudne do przetłumaczenia, ale również jest trudno wyjaśnić jego znaczenie.

Składniki „koselig“

Jak stworzyć „koselig“ atmosferę? „Koselig“ wieczór kojarzy się z świecami, dobrą muzyką i najlepiej brakiem niezręcznej ciszy (Norwedzy szczególnie wrażliwi są na niezręczną ciszę). Ciepłe kolory, kominek, pyszne jedzenie, wino i świetne towarzystwo, w którym miło wspólnie spędzać czas, obejmują norweskie pojęcie „koselig“. Praktycznie wszystko w Norwegii musi być „koselig“. Nie ma jednak żadnych poradników, z których można dowiedzieć się, jak stworzyć „koselig“ atmosferę.

Czy wnętrze domu jest „koselig“? Jak powinne wyglądać „koselig“ kuchnia lub „koselig“ kubek? Jaki musi być „koselig“ weekend? Tworzenie „koselig“ atmosfery dla Norwegów jest ważne nie tylko zimą, lecz także latem. Robią to w sposób bardzo naturalny, dla nich po prostu oczywiste, co to jest „koselig“. Dla cudzoziemców natomiast zrozumieć to pojęcie jest trudno. Czy to znaczy, że „koselig“ jest bardziej kulturowym niż uniwersalnym zjawiskiem? Uważa się, że dla kultury norweskiej zwykle nie jest charakterystyczne wyrażanie uczuć, dlatego Norwedzy stworzyli jedno słowo obejmujące miłość, przyjaźń, komfort i poczucie zaufania.

kosilig

Policzcie według skali „koselig” uzyskiwane punkty:

  • zaprosiliście na kolację gości i nie zapaliliście świec? Niewątpliwie, straciliście dwa punkty według skali „koselig”.
  • Jeśli gościom zaproponowaliście kupowane wafle z pudełka, a nie upieczone w domu też straciliście punkty.
  • Po przyjeździe gości włączyliście grzejnik zamiast rozpalić kominek – również straciliście punkty.

Im dłużej mieszka się w Norwegii, tym częściej w zimowe długie wieczory zapala się świece, proponuje się gościom założyć ciepłe wełniane skarpety i usiąść przy kominku, w którym spokojnie tli się ogień. Ach, så koselig.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>