Co trzeba wiedzieć, zakładając firmę w Norwegii?

firma

Ci którzy planują założyć działalność gospodarczą w Norwegii, nie muszą martwić się o niestabilną gospodarkę, ryzyko polityczne, często zmieniające się ustawy, luki przepisach dotyczących ochrony własności prywatnej lub o korupcję. Przedsiębiorcy tutaj skupiają uwagę na tworzeniu innowacji oraz jakościowych produktów, gwarantujących konkurencyjność i stabilność. Co ciekawe, Skandynawowie są uważani za jednych z najlepszych partnerów biznesowych na całym świecie. Ponadto, Norwegia nosi miano jednego z najmniej uszkodzonych krajów na świecie. Poza tym, Norwegię uznaje się za jeden z najmniej korumpowanych krajów świata. Według danych Banku Światowego Norwegia znajduje się wśród dziesięciu krajów, w których są stworzone najkorzystniejsze warunki do zakładania firm. W 2014 roku w Norwegia na tej liście uplasowała się na dziewiątym miejscu. Każdego roku w Norwegii zakłada się ponad 30 000 nowych spółek. Badania pokazują, że w Norwegii najlepiej rozwijają się prywatne spółki akcyjne. Zakładający biznes w Norwegii mają tendencję do nawiązywania partnerstwa biznesowego z przedsiębiorcami z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Holandii, Szwecji, Danii i Chin.

Proces wymagający cierpliwości   

Osoby zamierzające w Norwegii zakładać własną działalność gospodarczą mogą liczyć na pomoc różnych instytucji państwowych, a przede wszystkim norweskiego rządu. Ale, jak mówi większość Norwegów: „W Norwegii wszystko się przeciąga”. Dlatego polecamy zachować cierpliwość i konsekwentnie przestrzegać wszystkich zasad i norm odnoszących się do zakładania działalności gospodarczej w tym kraju. Zakładając firmę w Norwegii, najpierw trzeba zdecydować się na konkretną formę działalności. W tej chwili można wybrać jedną z następujących form działalności:

• firma jednoosobowa (Enkeltpersonforetak)
• spółka partnerska (Ansvarlig selskap-ANC / DA)
• spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Aksjeselskap-AS)
• spółdzielnia (SamvirkeforetakSA)
• spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Allmennaksjeselskap-ASA)
• stowarzyszenie (Foreninger)
• fundusz (Stiftelser)
• oddział firmy zagranicznej w Norwegii (Norskregistrert utenlandsk foretak, NUF)
• spółka europejska (Europeiska selskap-SEselskap)
Etapy rejestracji działalności gospodarczej

Tworząc nazwę firmy, ważne, żeby była wyjątkowa i łatwa do zapamiętania. Ponadto, musimy pamiętać, że chcąc zarejestrować firmę w Norwegii, trzeba pokonać kilka etapów. Początkujący przedsiębiorcy koniecznie powinni się udać do Centrum Rejestrów Brønnøysund (Brønnøysundregistrene) w celu zarejestrowania firmy i jej nazwy. Później muszą dokonać rejestracji się w Norweskiej Administracji Pracy i Dóbr, tzw. NAV oraz w Norweskim Urzędzie Skarbowym Skatteetaten. Ogólnie rzecz biorąc, w Norwegii panuje swoboda zakładania działalności, ale w niektórych dziedzinach są niezbędne licencje i zezwolenia (zwłaszcza dotyczy to firm zajmujących się przygotowaniem żywności i sprzedażą alkoholu). Ponadto, należy zwrócić uwagę, że zarejestrowana w Norwegii firma ma być zarejestrowana jako podatnik VAT, gdy jej sprzedaże przekraczają 50 000 NOK rocznie.

mojnorweski baner

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>