8 swoistych nawykowych zachowań Norwegów

 pogoda

Zwyczaje Norwegów czasem zaskakują obcokrajowców, zmuszając podnieść brwi ze zdziwienia. Ich specyficzne zachowania pozwalają jednak lepiej pojąć norweski temperament oraz wartości wyznawane przez przedstawiacieli danej narodowości.

  1. Mimo świadomości, że największym problemem dwudziestego pierwszego wieku będzie brak czystej wody,  Norwedzy puszczają wodę i przez kilka minut czekają, aż stanie się ona bardzo zimna. Podczas gdy większość świata oszczędza wodę, dla Norwegów ważna jest jej odpowiednia temperatura.
  2. Bez względu na to, z jakiego osiągnięcia jesteście dumni (np. nurkowaliście na głębokości 12 metrów, w zawodach narciarstwa biegowego pokonaliście trasę ponad 10 km czy też przepłynęliście dystans 3 km), zawsze znajdzie się Norweg, którego wynik jest dwukrotnie lub trzykrotnie lepszy, mało tego, on zajmuje się tym co tydzień.
  3. Idąc ulicą lub jadąc metrem, zauważyliście znajomego. Większość Norwegów będzie udawać, że was nie widzi oraz minie was, rozmawiając przez telefon lub nagle zacznie się grzebać w torebce. To nie znaczy, że oni was nie lubią, po prostu nie chcą stracić 5 minut swojego życia, udając, że ich interesuje rozmowa o pogodzie.
  4. Bez względu na to, że zamówione w restauracji danie okazało się kiepskie, Norwedzy nigdy nie skarżą się publicznie. Nawet jeśli dostaną miskę zgniłych warzyw, na siłę je zjedzą i zapłacą 150 NOK lub więcej niż potrawa była warta. Tak więc, jeśli zechcesz skarżyć się w restauracji, że ci coś nie smakuje, twoi znajomi Norwedzy po prostu będą chcieli się ukryć ze wstydu pod stołem.
  5. Po długiej i wyczerpującej wizycie w Norwegii często słyszymy, że wnioski z posiedzenia zostaną omówione na następnym.
  6. Norwedzy rzadko się obrażają publicznie. Zamiast wyrażania otwartej złości mają tendencję do wysyłania subtelnych sygnałów, okazując w ten sposób swoją dezaprobatę lub rozdrażnienie. Mieszkańcy Norwegii Północnej zazwyczaj są bardziej bezpośredni. Taki stłumiony gniew dziwi obcokrajowców, którzy są przyzwyczajeni do rozpoznania, czy dana osoba się gniewa na podstawie tonu jej głosu lub wyrazu twarzy.
  7. Większość z nas uczono oszczędzać energię i gasić światło, gdy wychodzimy z pokoju, zwłaszcza jeśli wychodzimy na kilka godzin. Nie dotyczy to jednak Norwegów: oni zawsze zostawiają włączone wszystkie światła, nawet wtedy, gdy wychodzą z biura przed weekendem lub długim urlopem.
  8. Ponieważ Norwedzy od dziecka, jeszcze w okresie niemowlęctwa, byli przyzwyczajani do spania na zewnątrz, dorośli lubią spać przy otwartych oknach niezależnie od temperatury zewnętrznej (jak również temperatury ujemnej). W sypialni zazwyczaj nie włączają ogrzewania, ponieważ chcą czuć powiew zimnego powietrza na twarzy, gdy całe ciało znajduje się pod ciepłym kocem. Norwedzy święcie wierzą, że sen w chłodnym pomieszczeniu jest bardzo zdrowy. Dla nas zaś, którzy nie mają zwyczaju spać w chłodnym pomieszczeniu, wydaje się to zbyt ekstremalne.

mojnorweski

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>