5 najpiękniejszych norweskich fiordów

fiord1

Gdy epoka lodowcowa dobiegała końca, głębokie doliny i wąskie zatoki napełniały się wodą, w ten sposób powstały dzisiaj uznawane za cuda przyrody fiordy. Chociaż na świecie jest mnóstwo fiordów, te, będące ozdobą norweskich wybrzeży, są uważane za najpopularniejsze ze względu na swoje czarujące piękno. Tysiące statków podróżnych co roku przywożą turystów do Norwegii, żeby mogli zobaczyć te wspaniałe widoki.

1. Nordfjord

Ten, znajdujący się w zachodniej części Norwegii, fiord jest lubiany ze względu na przepiękny krajobraz, historyczne miejsca i tysiące rozrywek oferowanych turystom. Nie ważne, jaki jest sezon, Nordfjord proponuje mnóstwo sposobów spędzenia czasu, na przykład można statkiem podróżnym przepłynąć dookoła fiordu i rozkoszować się jego uroczym pięknem. Poza tym, zwiedzający mogą wybrać spośród takich rozrywek, jak rybołówstwo, pływanie na szybkiej łodzi, narty wodne oraz kajaki. Zimą można czerpać satysfakcję z jazdy na nartach. Znajdujące się obok wyspy góry i masywy lasów mogą być przez nas badane, jeżeli wybierzemy obrazowe trasy i wędrówki, dające możliwość zobaczyć przepiękne wodospady, ruiny dwunastowiecznego klasztoru, i największy szczyt Skåla. W Nordfjord można spacerować po lodowcach, gdzie zwiedzający mogą podziwiać ich niezwykle piękne struktury.

2. Hardangerfjord

Hardangerfjord jest trzecim na świecie pod względem wielkości fiordem, jak też popularny dlatego, że okolice, w których się znajduje, nazywane są norweskim sadem – rośnie tu wspaniały sad owocowy. Większość turystów przybywa tu w maju, żeby zachwycać się kwitnącymi jabłoniami, śliwkami, wiśniami oraz gruszkami. Na kajakach i statkach można opłynąć wspaniałe fiordy. Zwiedzający mogą badać otaczający ich region, poza tym ścieżki dla rowerzystów i dla pieszych dają możliwość oglądania takich cudów przyrody, jak najwspanialszy w Norwegii Vøringsfossen. Podczas pobytu w tym kraju koniecznie trzeba zwiedzić ogromne lodowce „Folgefonna“ ora „Trolltunga“  – obrazowe głazy, wystające prosto z góry.

3. Lysefjorden

Chociaż mniejszy niż większość innych norweskich fiordów, Lysefjorden co roku przyciąga około 300 000 zwiedzających. Niezwykłości temu fiordowi daje skała Preikestolen. Ta skała w kształcie płaskogórza napełnia zwiedzających adrenaliną, ponieważ sięga prawie 600 metrów wysokości, otwiera niesamowitą panoramę. Góra Kjerag jest jednym z najulubieńszych miejsc turystów, są tam idealne warunki do fotografowania krajobrazu oraz wspinania się. W regionie  Lysefjorden również można zwiedzić kilka historycznych miejsc, takich jak, prehistoryczne rysunki naskalne, które powstały nawet 500 lat p.n.e.

fiord2sognefjord

Sognefjord

4. Sognefjord

Największy norweski fiord – można tu zwiedzić najstarszy norweski kościół, wieś Wikingów, magiczne białe jaskinie oraz dolinę Aurlandsdalen, która ze względu na swe piękno oraz bogactwo przyrody często nazywana jest norweskim  Wielkim Kanionem. Spośród szerokiego spektrum różnych ofert zwiedzający mogą wybrać odpowiednie dla siebie rozrywki – można tu podróżować najbardziej stromą koleją na świecie  Flam Railway, rozciągającą się w śnieżystych górach obok szumiących wodospadów. Można tu też spacerować ścieżkami dla pieszych oraz zachwycać się robiącymi wrażenie widokami Naeroyfjord oraz Sognefjord.

5. Geirangerfjord

Geirangerfjord to jeden z najbardziej obleganych przez turystów norweskich fiordów. Podczas pobytu tu nie sposób jest nie wziąć udziału w wycieczce statkowej. Można obejrzeć słynny wodospad Siedem Sióstr, którego woda spada prosto do fiordu. Tu również można jeździć na nartach, łowić ryby, pływać na kajakach oraz spacerować ścieżkami dla pieszych.

Norweskie fiordy – cuda przyrody! Czy mieliście przyjemność je oglądać? Podzielcie się wrażeniami w komentarzach.

Kursy języka norweskiego

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>