10 obiektów, które warto zwiedzić w Trondheim

katedra

Trondheim jest trzecim co do wielkości miastem w Norwegii, jak również jednym z najstarszych miast kraju. W 997 roku założone przez wikingów miasto handlowe było stolicą Norwegii do 1217 roku. Trondheim jest z głównych miast powiatowych Sør-Trøndelag w środkowej Norwegii.

 

1. Katedra Nidaros

Zbudowana przez króla Olafa Kyrre (1066-93) nad grobem patrona Norwegii św. Olafa Katedra Nidaros jest powszechnie uważana za najokazalszy kościół w Skandynawii. Tutaj chrzczono oraz grzebano królów, a od 1814 roku w norweskiej konstytucji występuje paragraf głoszący, że monarcha musi być koronowany w katedrze w Trondheim.

Adres: Bispegt 5, Trondheim


2. Plac Rynkowy

Plac Rynkowy w Trondheim, położony prawie w centrum miasta, jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia zwiedzania miasta. Jedną z wielu atrakcji jest tu wysoka ośmioboczna kolumna znajdująca się w centrum placu. Wzniesiona w 1923 roku, przedstawia ona Olafa Tryggvasona, króla Norwegii, który rządził w latach 995-1000, powszechnie uważanego za założyciela Trondheim.

Adres: Kongensgata, Trondheim


3. Munkegata

Munkegata – główna ulica miasta – rozciąga się od katedry w Trondheim do Ravnkloa – przestrzeni publicznej obok portu. Jest to szeroka, otoczona drzewami ulica, idealna na spacery, można tu spędzić czas, oglądając gabloty miejscowych sklepów. Można także zwiedzić szkołę XVIII wieku oraz Muzeum Sztuki Stosowanej Nordfjeld – obejrzeć przykłady współczesnego skandynawskiego designu.

Adres: Munkegata, Trondheim


4. Pałac Arcybiskupi i muzeum

Średniowieczny Pałac Arcybiskupi (Erkebispegården) jest nie tylko najstarszą budowlą tego typu w Skandynawii, ale także jednym z najlepiej zachowanych pałaców w Europie. W sięgającej XII w.  zachodniej części pałacu obecnie można zobaczyć wiele historycznych eksponatów, w tym regalia norweskich królów – imponujące kamienie szlachetne w koronie króla Norwegii. Tutaj również znajduje się Muzeum Wojska i Ruchu Oporu, w którym dużą uwagę zwraca się na historię Trondheim, począwszy od czasów wikingów aż do II wojny światowej.


5. Muzeum Narodowe Sztuki Dekoracyjnej

W Muzeum Narodowym Sztuki Dekoracyjnej jest wystawiana ogromna kolekcja historycznych oraz współczesnych artefaktów, w tym mebli, srebra, szkła, tekstyliów, wyrobów ceramicznych, sięgających aż XV w. Samo muzeum można uznać za dzieło sztuki, ponieważ jego wnętrza w 1907 roku stworzył słynny belgijski architekt Henry van de Velde.

Adres: Munkegata 5, Trondheim


6.  Stiftsgarden

W 1778 r. zbudowany Stiftsgården służy jako rezydencja norweskiej rodziny królewskiej podczas jej pobytu w Trondheim. Ten ogromny dwór, uważany za jeden z największych drewnianych budynków w Europie, należy do rodziny królewskiej od 1800 roku.

Adres: Munkegt 23,7013 Trondheim


7.  Muzeum Ringve

W Norweskim Muzeum Narodowym Muzyki i Instrumentów, otwartym w 1952 roku, eksponowane są dwie stałe wystawy: we dworze pałacu wystawiane są odzwierciedlające europejską tradycję instrumenty muzyczne, a w stodole znajdującej się w części muzeum eksponowane są nowoczesne technologie dźwiękowe i świetlne.


8. Festiwal św. Olafa

Festiwal św. Olafa w Trondheim – impreza trwająca 10 dni, poświęcona patronowi Norwegii, obejmuje różnorodne rozrywki począwszy od koncertów, wykładów po opery. Główną atrakcją festiwalu jest tradycyjna sztuka Nidaros, składająca się z dziewięciu scen ilustrujących historię ślepego chłopa, który wędrował do świątyni św. Olafa.

Adres: N-7410 Trondheim


9. Munholmen

Na fiordzie w Trondheim mieści się wyspa Munkholmen. Zwiedzający mogą obejrzeć dobrze zachowaną okrągłą wieżę, należącą do benedyktyńskiego klasztoru Nidarholm (założonego w XII wieku). Tutaj można zobaczyć fort Gammel Festning, zbudowany w 1658 roku oraz umocnienie, pozostawione przez Niemców w czasie II wojny światowej.


10. Fjellseter Gråkallen

Odległość od Trondheim do Fjellseter, popularniejszego szlaku narciarskiego, gdzie można wykonywać skoki narciarskie, wynosi tylko 3,67 km. Ze szczytu Gråkallen otwiera się wspaniały widok na fiord Trondheim oraz góry wzdłuż granicy ze Szwecją.

 

Lekcje języka norweskiego

1 Komentarz Nowy komentarz

byłem kilka razy w Trondheim… widziałem… warto <3

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>