10 obiektów, które warto zwiedzić w Oslo

oslo

Do najczęściej zwiedzanych w Oslo obiektów  przede wszystkim są zaliczane Park Vigelanda, Teatr Opery i Baletu, stoki narciarskie, Muzeum Statków Wikińskich i inne warte uwagi miejsca.

1.Park Vigelanda

W tym parku, rozpościerającym się w odległości 50 akrów w zachodniej części Oslo, znajduje się 212 rzeźb, których twórcą jest Gustav Vigeland. Co roku ponad milion miejscowych Norwegów oraz turystów zwiedza park, otwarty 24 godziny na dobę. Miano jednej z najsłynniejszych eksponowanych tu rzeźb nosi rzeźba „Monolit“. Jej długość wynosi 14 metrów, a składa się ona z 121 ludzkich figur.

2. Teatr Opery i Baletu

Gmach Teatru Opery i Baletu, zbudowany z marmuru i szkła, charakteryzuje się nowatorską architekturą. Ponadto, wystawiane tu przedstawienia są słynne na całym świecie. Budowa tego obiektu trwała aż pięć lat. To największy budynek w Norwegii od czasów wzniesionej w czternastym wieku Katedry Nidaros. Na jego dachu zamontowano więcej niż gdzie indziej baterii słonecznych. W budynku mieszczą się trzy sceny i 1100 gabinetów. Główna sala jest najbardziej zaawansowana technologicznie na całym świecie, są tu idealne warunki scenograficzne i fantastyczna akustyka.

3. Stok narciarski Holmenkollen

Słynny stok narciarski Holmenkollen był niedawno odbudowany. Tu założono najstarsze na świecie Muzeum Narciarskie oraz  punkt widokowy. Jest to najnowocześniejszy stok narciarki na całym świecie oraz pierwszy stworzony przez designera. W nocy jest oświetlany i z daleka łatwo zauważalny. Wysokość stoku wynosi 60 metrów, między innymi, do jego budowy zużyto 100 ton stali – jest to jedyny stok ze stali na całym świecie. Został specjalnie dostosowany do potrzeb sportowców. Wyposażony jest w ochronę przed wiatrem, ulepszony sprzęt pielgnacji śniegu, zamontowany system oświetlania i dźwięku.  W Muzeum Narciarskim przedstawiona jest historia narciarstwa, omawiająca okres historyczny 4 000 lat oraz ekspedycje badaczy bieguna północnego Fridtjofa Nansena oraz Roalda Amundsena. Stok narciarski Holmenkollen otwarty jest przez cały rok.

4. Twierdza Akershus

Ta zbudowana w trzynastym wieku twierdza jest jednym z najstarszych obiektów norweskiego dziedzictwa kulturowego znajdujących się w centrum miasta. Uważana za norweski symbol narodowy, ponieważ właśnie tu królowie podejmowali ważne decyzje.

5. Muzeum Statków Wikińskich

Najlepiej na świecie są zachowane statki wikińskie, zbudowane w dziewiątym wieku. Są eksponowane w Muzeum Statków Wikińskich na półwyspie Bygdøy.  W tym muzeum również można obejrzeć wykorzystywane przez wikingów narzędzia, sanie wozy oraz drzeworyty.

6. Galeria Narodowa

W Galerii Narodowej eksponowana jest największa w kraju kolekcja obrazów i rzeźb. Większość z nich stworzono przed 1950 r. Największe zainteresowanie zaś wzbudzają obrazy Edvarda Muncha „Krzyk“ (angl. „The Scream“) oraz „Madonna“, a także sztuki malarskie Cézanne i Maneta.

7. Narodowe Muzeum Historyczne

W znajdującym się we wschodniej części Oslo muzeum historycznym również mieści się zoo, muzeum geologii oraz botaniki. W ogrodzie botanicznym rośnie 7 500 gatunków roślin z całego świata.

8. Park rozrywki TusenFryd

Park rozrywki TusenFryd jest największym na obszarze Norwegii. Tu znajduje się ponad 30 karuzeli, w tym diabelski młyn, którego prędkość wynosi 100 km na godzinę. Zaliczany jest do piątki najlepszych w Europie diabelskich młynów.

9. Muzeum Fram

Tu jest eksponowany najsłynniejszy na świecie statek polarny Fram. Zwiedzający mogą wejść do środka statku i go obejrzeć, wyobrazić sobie, jak 100 lat temu norweska ekspedycja, badająca biegun północny, mieszkała w najzimniejszym miejscu na Ziemi.

10. Norweskie Muzeum Etnologiczne

Jest to jeden z najstarszych i największych muzeów znajdujących się pod otwartym niebem. Muzeum otwarte przez cały rok, w nim eksponuje się 155 budynków historycznych z całej Norwegii, które sięgają nawet 1250 roku przed narodzeniem Chrystusa.

Mamy nadzieję, że wybieracie się do Norwegii i dokładnie wiecie, co chcielibyście zwiedzić w Oslo.


Det norske alfabetet – interaktywny norweski alfabet

Usłysz wymowę samogłosek i spółgłosek

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>