10 najpopularniejszych filmów w języku norweskim (1 część)

filmy1

Przedstawiamy wybór 10 filmów w języku norweskim. Filmy – to świetny sposób na naukę i doskonalenie języka norweskiego. Miłego oglądania.
W Norwegii filmy te można znaleźć na stronie Netflix, w Polsce niektóre są dostępne na YouTube.

 „Łowca trolli“ („Trolljegeren“, 2010) Ocena IMDB: 7/10

Film fantastyczny w stylu pseudo-dokumentalnym o tym, jak grupa studentów przyjeżdża do miasteczka kręcić film dokumentalny o niedźwiedziach, na których polują kłusownicy. Okazuje się, że historia jest o wiele bardziej interesująca niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka – tak naprawdę studenci mają do czynienia z najprawdziwszymi trollami. Wykorzystując trolle jako norweskie stworzenia folklorystyczne, reżyser André Øvredal nakręcił pełną napięcia sztukę fantastyczną.

Czas trwania: 103 minut.

„Łowcy głów“ („Hodejegerne“, 2011) Ocena IMDB: 7.6/10

Świetny, o wartkiej fabule norweski thriller, stworzony na podstawie powieści słynnego pisarza thrillerów detektywistycznych Jo Nesbø. W tym filmie gra aktor Nikolaj Coster-Waldau, dla wielu dobrze znany jako Jamie Lanister z serialu „Gra o tron”. Film w żywym, obrazowym skandynawskim stylu – chłodne kolory, minimalizm, okrucieństwo oraz krew.

Czas trwania: 100 minut.

„Wyprawa Kon-Tiki“ (Kon-Tiki, 2012) Ocena IMDB: 7.2/10

Film jest oparty na prawdziwych wydarzeniach z 1947 roku – wyprawie, która zdumiła świat. Historia „Kon-Tiki” urzekała nas już w dzieciństwie. Rozbudzała w nas ambitność oraz uczyła nigdy nie poddawać się. Za pomocą tego filmu chcemy zachęcić ludzi, aby realizowali swoje marzenia, nie bali się przygód” – mówią reżyserzy Joachim Rønning i Espen Sandberg.

Film był nominowany do Oscara w kategorii najlepszych filmów dokumentalnych.

Czas trwania: 118 minut

 „Zombie SS 2. Krwawy śnieg“ („Død snø 2“, 2014)  Ocena IMDB: 7/10

Stworzona przez norweskich twórców horror-komedia, w której swoje mistrzostwo zaprezentował reżyser Tommy Wirkola. Razem z Stigem Frodem Henriksenem napisał scenariusz do tego filmu.  Głównym bohaterem taśmy jest młodzież, która znalazła się w nieodpowiednim miejscu w nieodpowiednim czasie. Niemal wszyscy bohaterowie horrorów wybierają nieodpowiedni czas i nieodpowiednie miejsce. Tym razem nieszczęśnicy muszą zmierzyć się z dość nietypowymi wrogami – nazistowskimi zombie.

Czas trwania: 100 minut.

„Obywatel roku“ („Kraftidioten“, 2014) Ocena IMDB: 7.2/10

To oryginalna, nakręcona w skandynawskim stylu czarna komedia, nasycona scenami przemocy, w związku z czym skierowana do osób po 18 roku życia. Streszczenie fabuły: pracoholik Nils, sterujący potężną maszyną do odśnieżania, sprząta wąskie, niegościnne oraz górzyste drogi w okolicach, w których mieszka. Ostatnio przez ludność miasteczka został odznaczony za swój wysiłek. Dostaje on wiadomość o śmierci swego syna, rzekomo spowodowaną przedawkowaniem heroiny. Nie chcąc uwierzyć w oficjalną wersję, Nils rozpoczyna tajne śledztwo w celu znalezienia możliwych zabójców syna. Późniejsze mamy do czynienia ze zwrotem akcji – staje się on tajemniczym bohaterem siejącym strach w świecie przestępców.

Czas trwania: 116 minut.

Kursy języka norweskiego

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>