10 najpiękniejszych norweskich miast (część I)

alesund

Obrazowe norweskie krajobrazy oraz charakterystyczna architektura czyni ten kraj jednym z najpiękniejszych na świecie. W Norwegii można znaleźć małe tradycyjne wioski, położone w nad brzegami fiordów oraz barwne norweskie miasteczka znajdujące się na archipelagu – wszystko to dodaje temu krajowi wyjątkowości.

Ålesund

Ålesundzałożono na początku 19. wieku, lecz miasteczko było bardzo zniszczone podczas dużego pożaru, który pochłonął większą jego część. Odrodziło się jednak niby feniks z popiołów, odnowiło się i stało się jednym z najbardziej unikatowych norweskich miast. Dzisiaj Ålesund wyróżnia się ze względu na swoją architekturę  w stylu secesyjnym – domy w nasyconych kolorach, niezwykle spiczaste dachy oraz wyszukane dekoracje fasad. Miasto leży na terenie siedmiu wysp, opasują je morze i góry.

Bergen

Bergen jest drugim norweskim miastem pod względem wielkości, czarującym swym pięknem. Miasto jest również nazywane „wrotami do krainy fiordów”, jest otoczone niedotkniętą ręką człowieka przyrodą: stromymi górami, wrażeniowymi wodospadami oraz zapierającymi dech piersiach panoramicznymi widokami. Starówka, nazywana Brygen, szczyci się kamiennymi uliczkami oraz tradycyjnymi drewnianymi domami, poza tym znajduje się ono na liście obiektów światowego dziedzictwa  UNESCO.

Fredrikstad

Nie bez przyczyny oceniane jako jedno z najwynioślejszych miast-twierdz w Skandynawii.  Fredrikstad jest wspaniałym przykładem europejskiego fortu, wyróżniającego się swoją architekturą. Starówka została zbudowana zgodnie z holenderskim modelem, wykorzystując wysokie wały/nasypy, zagradzające drogę przed wtargnięciem się w miasto. Dzisiaj na placu Starówki znajduje się głośny targ, jest tam mnóstwo sklepów, oferujących unikatowe rękodzieła i upominki. Słynące nietypową strukturą miasto posiada dużo zielonych stref, przyciągających wypoczywających.

Geiranger

Geiranger jest uznawany za jedno z najpopularniejszych norweskich miast turystycznych, któremu udało się zachować swój autentyk. Można tu zobaczyć miłe tradycyjne domki oraz kościół z białego drewna, to właśnie naturalne piękno przyrody czyni to miasto wyjątkowym. Miasteczko leży w okolicach zapierającego dech w piersiach fiordu, górzystych pagórków, nasyconego błękitu wody, co razem tworzy wspaniały krajobraz. Mnóstwo ścieżek wzdłuż wodospadów doskonale nadaje się na pamiętne wyprawy.

Henningsvær

Położone na archipelagu Lofoten urocze rybackie miasteczko obejmuje kilka małych wysp na dużym oceanie. Piękne tradycyjne norweskie domy, pomalowane na jaskrawe kolory lub w kolorze śnieżno białym, wyglądają niby powstające z morza i ich odbicie widzimy w oceanie. Położenie geograficzne Henningsvær zapewnia wyjątkowe warunki powietrzne: zimą wyspa jest pokryta śniegiem, a latem temperatura powietrza sięga 24+.

Oczekujcie dalszego ciągu – 5 najpiękniejszych norweskich miast :)

mojnorweski baner

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>