26 września – Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień JęzykówRok 2001 został ogłoszony przez Radę Europy Europejskim Rokiem Języków. Od tej chwili co roku 26 września obchodzi się Europejski Dzień Języków w 47 krajach członkowskich Rady Europy.

W ciągle globalizującym się społeczeństwie umiejętność mówienia obcymi językami zwiększa szanse – szanse na pracę, szansę na naukę, szanse na lepsze życie we własnym kraju, jak i w innych częściach świata.

Kilka ciekawostek o językach

  • Włoskie powitanie „ciao” pochodzi od weneckiego zwrotu „sciào vostro„, co dosłownie oznacza „Jestem twoim sługą”.
  • Słynny amerykański pisarz Mark Twain przez wiele lat próbował opanować pewien język. W humorystycznym eseju na jego temat napisał: „chciałbym przenieść czasownik na początek zdania, tak aby można było go dostrzec bez pomocy teleskopu”. Jaki język miał na myśli? Niemiecki!
  • Język węgierski z języków europejskich jako jedyny zawsze wymaga podania w pierwszej kolejności nazwiska, a dopiero po nim imienia, np. Kowalski Jan, a nie Jan Kowalski.
  • Słowo „paradeisos„, grecki odpowiednika słowa „raj”, dosłownie tłumaczy się jak „ściana wokół ogrodu”.
  • Języki bałtyckie należą do rodziny języków indoeuropejskich i są używane głównia na terenach położonych u wschodnich i południowo-wschodnich wybrzeży Bałtyku. Litewski i łotewski są jedynymi żywymi językami z tej grupy.
  • Norsk, język norweski, jest zakwalifikowany do grupy języków zachodnioskandynawskich, która jest odgałęzieniem rodziny języków północnogermańskich. To znaczy, że jeżeli uczyliście się na przykład języka niemieckiego, nauczenie się norweskiego będzie jeszcze prostsze.

Oferty specjalne z okazji Europejskiego Dnia Języków!

1 OFERTA. 99 zł zamiast 135 zł za 1 pakiet lekcji:

Kurs języka norweskiego

2 OFERTA. poziom A1-A2 z 30% zniżką:

Kursy języka norweskiego

1 Komentarz Nowy komentarz

justyna kotowiecka
September 26, 2014 9:10 pm

Bardzo fajny i przydatny wpis!, pozdrawiam!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>